203 De kaartenzelfs de oudsteduidden een weg aan tusschen Rostov (bij Azov) en Wladikawkas. Het was niet meer dan een rij telegraafpalen dwars door de steppe, die eenvoudig de richting van het eene poststation naar het andere aanwezen. Van straatweg geen spoor. Men liep door de steppeden hardsten grond opzoekende en in het slechte seizoenals de doortrokken bodem niets meer was dan een meer van modder, was de gemeenschap maanden lang afgebroken. Meer dan één reiziger is op die wijze tusschen twee poststations omgekomen, zonder dat het mooglijk was hulp aan te brengen, noch van den eencn kant, noch van den anderen. Tegenwoordig is er een spoorweg door de geheele steppe gelegd. De Russen zijn nu ten minste zeker, hunne tropen van het noodige te kunnen voorzien. De spoorbaan van Poti naar Tiflis is met meer zorg gebouwd geworden. Zij is van oudere dagteekening maar ondanks de groote kosten, die zij heeft medegesleept en de vele herstellingen, die zij jaarlijks vereischtis zij slecht gebleven door de moeilijkheden, die het terrein oplevert. Het is een der schilderachtigste spoorwegen van de wereld en herinnert dien van Freiburg naar Lausaune. De Rion (de oude Phasus) zou te Poti een prachtige haven vormen, zoo ongelukkig haar mond niet gesloten was door een zich verplaatsend vaarwaterdat slechts aan vaartuigen van geringen inhoud het binnenloopen van de rivier veroorlooft. Batoem is dan ook een punt van gewicht voor de Russen, dat zij zich zeker zullen beijveren in het begin van den veldtocht te nemen. Het leger van den Kaukasus bestaat voor een groot gedeelte uit bergbewonersgeboren in het landwier vaderen altijd den Muzulman hebben bevochten; voor hen is hij de geboren vijand. Zij kennen geen anderen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 209