218 welke tot beteugeling der ongeregeldheden derwaarts on der de bevelen van den kapitein der mariniers Van Braam Houckgeest werd gezondenwas nog geen 200 man sterk en bestond voor het grootste gedeelte uit mariniers. Zij zegevierde en werd door het vaderland bij hare terug komst met jubelkreten ontvangen. De expeditie, welke in 1870 onder kommando van den kapitein der infanterie Van Deutekom naar het bij Sumatra's westkust gelegen eiland Si-Beroet van den Moutawei-archipel werd gezonden, kunnen we hier bui ten beschouwing laten; aan die expeditie nam eene lan dingsdivisie van 5 officieren en 70 mariniers en matrozen deel, doch belangrijke feiten vielen daarbij niet voor. Maar in November van datzelfde jaar is de Zuider en Oostermdeeling van Borneo weder het tooneel van op roerige bewegingen. Een zekere Wangkang had zich daar aan het hoofd van den opstand gesteld. Door den resident naar Bandjermasin opontboden, zou hij er weldra ver schijnen om angst en ontsteltenis onder de kleine Euro- peesche gemeente te verspreiden. Eene eenigszins sterke bezetting had de hoofdplaats nietzoodat op den 9en Sep tember van het jaar 1870 een detachement van 25 ma riniers en matrozen van de Kinsbergen aan wal moest komen, om op het plein vóór het residentiehuis de wacht te betrekken. Op den 25?n November verspreidde zich de mare, dat Wangkang Bandjermasin zou aanvallen. Van het oorlogstoomschip Banka werd eene patrouille van 10 zeelieden op verkenning uitgezonden, die met het bericht terugkwamdat de opstandeling in aantocht was. Met de weinig beschikbare strijdkrachten kon echter de op stand na al de begane misslagen van het civiel bestuur, niet spoedig gedempt worden. Men vroeg en verkreeg \ersterking van Java. Een uit drie kompagniën bestaand

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 224