225 van den vijand naar liet binnenland, werwaarts ook Ma- radia Kapé is gegaan, werd niet mogelijk geacht. Den 20f'" October rukte de expeditionaire kolonne toch naar het binnenland. Er werden vervolgens vele vergeefsehe pa- trouilletochten gemaakt om Maradia Kapé in handen te krijgen. Doorgaan met zoeken was de leuze. Den 6cn No vember marcheerden twee kolonnes uit naar Toda-Toda en ïaramanoenu zoude de opstandeling zich hier bevin den. En den 8en November rukte eene andere kolonne van Limboso naar Taramanoe. Met den vijand kwam men in gevecht, maar Maradia Kapé wist wederom te ontkomen. Doch nu de bevolking van Balangnipa voor het meerendeel naar hare kampongs was teruggekeerd, de rijksraad des lands had verzocht om Balangnipa onder rechtstreeksch bestuur van het gouvernement te brengen en Maradia Kapé, met het oog op den naderenden moeson, moeilijk verder vervolgd kon worden, beschouwde men de expeditie als geëindigd. "VVel was de expeditie naar Balangnipa afgeloopendoch de verwikkelingen op Celebes dreigden een veel ernstiger aanzien te verkrijgen. Karaeng Bonto-Bontodie ons in 1868 te machtig was geweest, begon weer het hoofd op te steken. Hij had zich te Barabatoewa bij Toerakapaija versterkt en zou een inval in de afdeeling der Noorder- distrikten, dus op gouvernementsgrond, doen. Pangkadje- ne kreeg weêr eene militaire bezetting. Eene landings divisie van 130 man werd van Makassar derwaarts gezonden en de voor Balangnipa bestemde krijgsmacht, welke hare taak had volbrachtwerd nu op Celebes aan gehouden. Eene halve kompagnie, van Mandhar terug gekomen, had reeds Pangkadjene bezet, terwijl ook Ma ros eene bezetting ontving. Zekere Datoe Baka had zich bij den opstand gevoegd en zoude een inval doen in Ta- nette. Yan de troepenmacht moest een oordeelkundig 15

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 231