17 - woordige Indische regeering zooals genoeg' bekend is tot dusver door verschillende oorzaken machteloos. Haar hielp zelfs de kracht van het geld oogenblikkelijk weinig. Het verwijt, dat er bij een leger te velde on voldoende geneeskundige hulp is, mag haar niet treffen, die op zeer prijzenswaardige wijze alle pogingen heeft aangewend, het ontbrekende aantal geneesheeren aan te vullen. Doch dat verwijt treft wederom hetzelfde minis terie van koloniën, merkantiel in merg en been, dat eene goede aanvulling van het officierskorps niet zoekt in eene afdoende verbetering van positie, maar nu en dan naar gelang der behoefte in het uitbetalen van hooge hand gelden. Is de Indische regeering machteloos, tegen zulk een geest van koopmanschap te velde te trekken, ze is het niet, waar het eene oogenblikkelijke verbetering van het vervoer van zieke koelies en dwangarbeiders betreft, die vroeger als het ware van het verblijf aan boord der heên en weer varende zieken-transportsehepen waren uit gesloten. Daar dit opstel geschreven wordt om algemeene kennis omtrent een gedeelte der Indische legerverpleging te ver spreiden, mag bij de kwestie der inrichting van transport schepen in het algemeen en die voor den ïndischen archipel in het bijzonder, niet te veel in détails worden afgedaald betreffende de distributie der lokaliteiten, de organisatie der equipage en de bewapening aan boord van die vaar tuigen. Dit geldt ook voor de paarden- en magazijnschepen. Bij het opsommen der algemeene vereischten van de troepentransportschepen zal nogmaals worden gebruik gemaakt van de daarover bestaande denkbeelden van wijlen den kapitein der artillerie Flugi van Aspermont. De stoom schepen voor de transportdienst bestemd, zoo lezen wij in zijne verhandeling, moeten liefst van ijzer zijn, omdat de vah dit materiaal gebouwde booten in den ïndischen

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 23