236 beschikte hij o. a. over eene mobiele macht van 6 bataillons infanterie, waarbij eene kompagnie marinierssterk 6 officieren en 88 minderen. Die operatie had in 't alge meen de vermeestering van de XXV en meer speciaal van de VI moekim's ten doel. De kampong Mibouw, de positie des vijands bij Ketapang-doewa, de zuidelijk van Oleiloe en aan de beide oevers der Koerang Daroe gelegen kampongs, alsmede Bital en Laintermin moesten eerst veroverd worden. De operatie werd ingeleid dooi den opmarsch van de linkerkolonnewelke Mibouw moest bemachtigen, bestaande o. m. uit een bataillon barïsan van Madoera en het zooeveu genoemde detachement ma riniers onder den Kapitein Cramer von Baumgarten. Bij den aanval op Mibouw vormden de mariniers aanvankelijk de soutienlinie der attakeerende kompagnieskolonnesla ter lostten zij zich op, en namen een werkzaam aandeel aan de bestorming van de kampong. Van hun detache ment sneuvelde 1 marinier, doch werd niemand geblesseerd. De leiding van den aanval op Mibouw berustte in handen van den majoor der infanterie Vetter. Later maakten de mariniers een deel uit van de rechterkolonne der agee- rende troepenmacht, gekommandeerd door den luitenant kolonel der infanterie Engel. De mariniersdie van Mi bouw naar Kota-radja waren teruggekeerd, marcheerden nu in den avond van denzelfden dag naar Zuid-Gitjiel en bleven den 27™ en 28™ December in die positie. De zoogenaamde, door den luitenant-kolonel Engel gekom- mandeerde rechterkolonne bewoog zich langs den linker oever van de Koerong Daroe in zuidelijke richting voor waarts en moest de rechterflank van de centerkolonne gekommandeerd door den majoor den infanterie F. Me- kernbeschermen. In den vroegen morgen van den 28™ December werd Lohong door onze troepen bemachtigd. Den 29™ December werden de operatiën door den generaal

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 242