18 archipel zeer goed voldoen en weinig diepgang heb ben, zoodat zij in dit geval nog op de hoofdrivieren van onze bezittingen kunnen gebruikt worden. Daar de transportschepen, welke hier behandeld worden, in de tropische gewesten dienst doen, moeten zij zoo luchtig mogelijk worden ingericht en zou men daarom, geloof ik, goede modellen kunnen vinden bij sommige steamers der Messageries maritimes. Om op de transportvaartuigen voldoende ruimte te hebben voor de plaatsing van officiers hutten en het logies der mindere militairen, zou men zoogenaamde campagne-schepen of schepen met een boven dek moeten nemen. Yoor twee subalterne officieren dient aan boord ééne comfortabele hut re zijn; voor ieder hoofd officier eene afzonderlijke. Ook op comfort en luchtigheid van het logies der mindere militairen moet worden gelet, en zoowel hij dag als hij nacht behoort daarin eene goede verlichting te zijn. liet logies vai> de onderofficieren moet van dat der korporaals en soldaten worden afge scheiden. Daar een goed onderhoud van wapens en leder goed gedurende den overtocht zeer is aan te bevelen, moeten aan boord van het transportschip kapstokken en geweerrakken zijn voor de reglementaire plaatsing van ransels, mantelzakken, wapens en andere voorwerpen. De geweerrakken moeten steeds tusschendeks worden geplaatst. Toorts moet er aan boord lokaliteit bestaan voor provoost en politiekamer, en in het ruim eene be hoorlijke gelegenheid zijn tot berging van eenig soms mede te voeren materieel, vivres, debarkementsmiddelen, atap, bamboe, kadjangmatten, zeildoek, enz. Ook op afzonderlijke kruitkamers en berging van munitie dient te worden gerekend. Tooit schcpe men den gelieelen voorraad mede te nemen munitie op één vaartuig in, maar verdeele dien, even als liet artillerie-, genie-, administratie- en geneeskundig materieel, zoo mogelijk, over verschillen-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 24