245 Bovendiendie zijn er in het geheel niet op geëngageerd zij hebben geteckend als vrijwilligers om te dienen hier in Nederland; maar de mariniers zijn gezonden naar Soerabaija en elders, zijn op Bali gedebarkeerden men heeft er in der tijd geene zwarigheid in gezien, ze ook naar Suriname te zenden. „De minister zegtdat zij bedorven van daar zullen te- rugkeeren. Ik geloof nietdat het bederf zoo veel erger zal zijn dan in andere plaatsen; ik heb er althans niets van gehoord. Ik meen, dat het te Soerabaija hetzelfde zou wezen. Maar daarenboven is dat eene zaak voor ons Is het een overwegend bezwaar Zij zijn niet geëngageerd als koloniale troepen, zegt de minister. Maar daartoe willen wij hen ook niet maken. Wij willen niet 200 of 300 mariniers nemen, en die voor twintig jaar naar de koloniën zenden, maar alleen voor een paar jaren." „Ik begrijp wel, dat er bij een corps als de marine esprit cle corps zit. Dit blijkt uit de geheele begrooting, die niet is ingericht naar ons verminderd materieel. Nu begrijp ik, dat men die garde wil behoudenmaar ik geloof dat wij pogingen moeten doen, om haar, niet alleen voor de marine, maar in het algemeen landsbelang te gebruiken." De heer De Roo van Alderwere.it. „De bezwaren van de achtereenvolgende ministers van ma rine tegen eene verandering van de bestemming van het corps mariniers, komen altijd op dit eene punt neder: als de ma riniers naar de West worden gezonden, komen zij deze minister zegt „bedorven" maar de gewone uitdrukking is „gedemoraliseerd", terug. Nu onderwerp ik aan de Kamer de vraag: als het corps mariniers van zoodanige gehalte is, dat die troepen niet bestand zijn tegen de invloeden van het West- Indische klimaat en het verblijf aldaar, zou men dan niet beter doen het te ontbinden Ik voor mij geloof, dat geen corps méér geschikt is om daar tijdelijk dienst te doen, dan juist dat der mariniers." „De minister, voortgaande in hetzelfde stelsel, dat door

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 251