253 biel verklaring, die geduurd heeft van November 187G tot April 1877, dus vijf volle maanden. Wij zeggen niet, dat het leger niet gereed zoude geweest zijn, zoo de nood het geëischt had, maar het is duidelijk, dat het geruime tijdsverloop van vijf maanden om 220,000 man bijeen te brengen feitelijk niets bewijst omtrent Rusland's mo bilisatie-vermogen. Het is geen beslissende proef, gelijk men algemeen misschien te veel behagen heeft geschept te beweren. II. Het verslag beschrijft den marsch van de armee sedert het overschrijden van de grens en haar samentrekking aan den Donau. I)e afstand van de mobilisatie-basis tot de concentratie-basis door het Sereth-dal is gemiddeld nagenoeg 150 uren gaans. De grootvorst beschikte over twee hoofdwegen en ééne spoorbaan. Aannemende, dat deze afgezonderd werd voor het vervoer van het zware ma terieel, de levensmiddelen en anderen voorraad, en dat de troepen de twee hoofdwegen volgdengeeft de gewone berekening van 20 kilometers daags voor een leger corps een tijdperk van 22 dagen voor de opeenvolgende aankomst der zeven korpsen in twee kolonnes aan de Donau-linie. Maar men kan dit onmooglijk zoo stipt berekenen voor een afstand van 150 uren en een con tingent van 220,000 man. De afstand zelf wisselt voor de verschillende kolonnes af, hetzij zij zich rechts, hetzij zij zich links van de orde van batalje bevinden. Boven dien behoeft men tusschenruimten in den marsch voor de noodige a-coups en ruststations tusschen de korpsen. Het is niet te veel, op dertig dagen te rekenen. Dit is na genoeg de grondslag der schatting van de beweging dei Duitsche armee uit Sedan naar Parijs, de aanzienlijkste,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 259