256 Beneden-Donau nog vijftien voeten boven het gewone peil. Wegens deze verschillende oorzaken moest men den overgang van dag tot dag verschuiven; de generale staf dachtdat alles aan den Beneden-Donau den 24sten Juni gereed zou zijn; de generaal Zimmermann ontving bevel vooraf de hoofdbeweging te ondersteunen door bij Matsjin in de Dobroetsja te trekken. Maar op het laatste oogen- blik moest men de zaak weder drie dagen uitstellen om op het materieel te wachtenmen moest de operatie van de hoofdmacht bepalen op den 27*ten. Aldus laat zich het verschil van vijf dagen verklaren tusschen de twee overtrekkingen van Matsjin en Simnitza; in oorlogsstijl noemt men dit een (i-conp. III. Wat de keus van het overgangspunt aanbelangt, vloeit uit het verslag voort, dat de generale staf zich sinds den aanvang verklaard heeft voor het Donauvak in de nabij heid van Nikopoli. Men had van de Dobroetsja afgezien, ondanks het precedent van 1828 en ofschoon dit de tra- ditioneele, klassieke weg der legers is, die uit het Pruth- dal in Bulgarije debouoheeren. Maar juist om dezen weg af te sluiten hebben de Turken den vierhoek tusschen den Donau en den Balkan opgeworpen. Zoo men bij den vierhoek de Turksche vloot voegt, die in de Zwarte zee opereert, ziet men, dat de Dobroetsja niet meer dan een cul-de-sac is, voldoende voor een afleiding, voor een on dergeschikte beweging; maar een aanzienlijk legergelijk dat van den grootvorst, zou, in zeker opzicht, gebrek aan lucht hebben op dat nauwe terrein en niet kunnen ma noeuvreeren. Wat het Donau-vak tegenover den vierhoek betreft,

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 262