257 daaraan behoefde men niet te denken. Men zou nood wendig eerst eene der twee oever-vestingen hebben moeten nemen, vooral Roestsjoek, maar dit kon een langdurig beleg worden, en sinds geruimen tijd is het geen gebruik meer, een veldtocht te doen afhangen van een beleg. De Russen zijn er dus toe gebracht geworden het ge schiktste punt rechts van den vierhoek, tusschen Roest- sjoek en "Widdinuit te kiezen. Yan dien oogenblik wees het rivier-vak bij Nikopoli zich zelf aan, het drong zich op. Vóór meer dan zes maanden hebben wij in per soon te Konstantinopel door Turksche officieren hooren zeggen, dat de Russen den Donau zouden overtrekken in de richting van Tirnowa. Het is dan ook de het dichtst langs den vierhoek loopende lijn Nikopoli-Tirnowa, die den vijand in staat stelt, langs den kortsten weg naar Andrinopel over den Balkan te komen. Yan Nikopoli tot Tirnowa zijn nagenoeg vier tapes. Yan Tirnowa loopen twee défilés door den Balkan, die van Sjipka naar Kesanlick en die van Kazan naar Slivno en Jamboli. Te Jamboli, den kop eener vertakking van de spoorbaan Bellowa Konstantinopelis men weder op vier dagmar- schen van Andrinopel. In Bulgarije zelf heeft het bezit van Tirnowa reeds op zich zelf een zedelijke waarde, een politiek gewicht; het is de historische en godsdienstige hoofdplaats van het gewest. De prins Tsjerkassky, die zijn besluiten uit Tirnowa teekent, heeft voor de Bulgaren niet het voor komen van een voorbijgaanden veroveraar, maar van een gevestigd bewind. Bovendien ligt de landstreek Tirnowa op voldoenden afstand van Servië, dat een uitmidden- puntige gordel is uit het militaire, en een gevaarlijke uit het politieke oogpunt. Een laatste reden, die op de keuze van het overgangs punt invloed uitoefende: Nikopoli ligt tegenover de Aloeta. 17

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 263