258 Deze rivier, die in Roemanië tot grenslijn strekt tusschen het Roemaausche leger en het Russische, is de eenige bevaarbare vau werkelijk nut in Wallachije; daardoor heeft zij beslissend gewicht voor het vervoer van het brug- genmateriëel. De spoorweg heeft dit materieel gebracht tot Slatina, aan de Aloeta; van daar behoefde het slechts de rivier af te zakken tot den Donau, tegenover Rikopoli- Ziedaar de voordeelenmaar de medalje heeft een keerzijde. Het gevaar van te opereeren met den vierhoek in de flank springt in liet oog. Het Russische leger stelt er zich aan bloot, in den rug te worden aangegrepen op het oogenblik, waarin de kop reeds in den Balkan in gevechten zal zijn gewikkeld en waarin de staart nog aan de andere zijde van den Donau blijft. Zoo de Russen verleid zijn geworden door het vooruitzicht zeer spoedig een aanzienlijk voordeel te behalenkan aan een anderen kant hun manoeuvre den Turken de gelegenheid verschaffen, den tegenstander een beslissende nederlaag toe te brengen. Zoo laten zichin den overgang van den Donaude stoutheid der eersten en de bedachtzaamheid der laatsten zeer natuurlijk verklaren. Overigens vindt men in het verslag van den grootvorst geen enkel spoor van aarzeling omtrent de algemeene richting der beweging. Van het begin regelt de generale staf den marsch der troepen naar den loop der Wede, een rivier, die in den Donau valt, evenwijdig aan de Aloeta, beoosten Vikopoli, aan deze zijde van Simnitza. Men voelt, dat in beginsel do algemeene lijn der ope ratie vastgesteld was. De weifelingen betreffen slechts do bepaling van een punt. Binnen deze grenzen hing de keus af van de omstandigheden, van den toestand der rivier, en de opperbevelhebber moest op de plek zelve een besluit nemen, na zelf de plaatselijke gesteldheid te hebben verkend. Aanvanklijk had hij zich verklaard voor

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 264