260 zijn schikkingen en nam zijn voorzorgen, gelijk het ver slag aantoont, alsof hij op een levendigen tegenstand voor bereid was. Hij ging stipt te werk volgens de methode, die eischte: le. een krachtige afleiding; dit is het bin nendringen van de Dobroetsja door Zimmermann's korps, gelijk wij weten, eenigszins voorbarig, de gebeurtenis sen vooruitloopende; 2e. een schijuaanvaldit is het bombardement van Roestsjoek en Hikopolimet name te Roestsjoek gingen de zaken wat ver; het verslag weet niet juist hoe groot de uitwerking van het bombarde ment is geweest, maar uit te veel omwraakbare getui genissen blijktdat vooral de stadvoor een groot deel bewoond door christenenhet gelag van dezen schijnaan- val vreeselijk betaald heeft. Yan den 20en tot den 24en Juni werden tien stoom- sloepen gebezigd, om torpedo's in den Dotiau te leggen tusschen Hikopoli en Roestsjoek. Een eerste stuw werd op geworpen benedenstrooms te Parapanoeeen tweede, bo venwaarts, te Elamoenda. De Turksche monitors tracht ten dit tegen te gaanmaar de sloepen maakten leven dig jacht op hen. Het verslag haalt met welgevallen heldenfeiten aan: zoo richt een kapitein zijn sloep tot op drie meters van een monitor; bij een dergeljjk treffen werd, aan boord der Sjoetka, de schilder Yerestsjaghien gekwetst. De Turksche monitors trokken terug op Roest sjoek, behalve twee, die de rivier opstoomden tot Niko- poli, waar zjj pas genomen zijn geworden. Ha deze veelbeteekenende schermutselingen valt het ons moeilijk te begrijpendat de Turken de bedoelingen van den aanrander niet hebben doorgrond. Den 24en Juni had Abdoel-Kherim al den tijd om troepen in de be dreigde richting te vereenigen. Tenzij men een tot het uiterste gedreven zorgeloosheid aanneme, moet men ge- looven aan een taktiek de parti pris.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 266