267 Nog eens het verdedigingsvermogen van den Donau. - Aan de hand van Engelsche en Oostenrijksche krijgskun digen heeft het Indisch Militair Tijdschrift gewezen op de verdedigende kracht van den Donau in een oorlog van Tur kije togen Rusland. Het is leerrijk, ook eens een tegenover gestelde meening te hooren. Een Fransch militair schrij ver laat zich aldus daarover uit (27 Juni jl.): „Een stroom is nooit een onoverkoomlijke hinderpaal voor een aanvallend leger geweest. Dit is een sinds lang bewezen waarheid. Hooit heeft de Rijn de Fransche le gers belet in Duitschland door te dringen. Evenmin heeft ooit de Donau de Russen belet Turkije binnen te rukken en altijd, zoowel nu ais in 1828, zijn zij hem overgetrok ken op het uur, dat zij bepaald, en op de plek, waar zij gewild hebben. Hoe inderdaad er aan te denken een i'ivier te verde digen, zij moge zoo breed en zoo diep zijn als men goed vindt, maar welker loop niet minder dan zeshonderd mij len lang is? De Turken hebben te allen tijde deze dwaling begaan en niets, noch de ervaring, noch de wijste raadgevingen, heeft op dit punt hun gevoelen kunnen wijzigen. Deze dwaling heeft hen altijd en noodwendig er toe geleid hun ne strijdkrachten te versnipperen, ze te splitsen in be zettingen, bestemd om te bezwijken, in plaats van ze samen te trekken tot verscheidene legerkorpsen, bestemd om te manoeuvreeren, om den aanvaller te verslaan vóór zijn samentrekking, en ten laatste hem terug te werpen in den stroom, dien hij overgetrokken is. Het verdient vooral in het oog te worden gehouden, da.t zoo een rivier nooit een veroverend leger heeft tegen gehouden, zij daar entegen een onoverkoomlijke hinderpaal wordt voor een geslagen leger, dat in vollen aftocht is. Dezen misslag hebben de Turken in alle tijden begaan.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 273