269 is geworden en dien de heer Yon Moltke met zooveel klem van redenen aanbeveelt. Blijft nog over te wetenwelk gewicht de nieuwe toe stand, die de Turken meester van de zee maakt, in de schaal zal leggen. Kan deze weg nog gevolgd worden? Is hij niet blootgesteld aan de aanvallen van een leger korps dat onverhoeds door het smaldeel zou kunnen worden ontscheept Ivan deze wegdie een te gronde ge lichte landstreek doorsnijdt, te midden van onbegaanba re moerassen, gebezigd worden om het Russische leger van leeftocht te voorzien? Dat zijn hoogst ernstige vraag stukken waarvan de zoo bedreigde toekomst van het Ot- tomanische rijk afhangt. Maar die overgang van den Donau zal niet op een en kel punt worden bewerkstelligd. Men moet elk oogenblik de tijding verwachten, dat de rivier in de nabijheid van Widdin overgetrokken is. Wij staan dus tegenover twee onderstellingen: Waar zal de hoofdaanval zijn? Welke zal daarentegen die zijn, die beschouwd zal moeten worden als een omtrekkende en uitmiddelpuntige beweging, bestemd om den vijand te verwrikken en hem zijn krijgsplan te doen veranderen? Er bestaat alle aanleiding om te meeuendatzoo de werkelijke aanval plaats grijpt op de lijn Roestsjoek Yarna, een inarsch over Sophia naar Andrinopel slechts kans van slagen kan hebben nadat de Turken gedwon gen zouden zijn geworden hun strijdkrachten samen te trekken en den Boven-Donau te ontblooten. Om beslissend te zijn, moet deze beweging op het ge schikte oogenblik worden volvoerd. Ofschoon het lot van den veldtocht ons niet twijfelachtig toeschijnt, kan zij een overwegenden invloed uitoefenen op den einduitslag der krijgsverrichtingen. Tot zoo ver de Fransche militaire schrijver. Hij lie- c?

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 275