274 Yier sloepen werden met torpedo's gewapend en tegen den monitor afgezonden. Zij verborgen zicli achter eeii eiland, wachtten hem af, en toen hij onder stoom voorbij ging, wierpen zij zich eensklaps op hem. Het bleek spoe dig dat deze monitor gehanteerd en gecommandeerd werd op een geheel andere wijze dan de monitors, waarmede de liusscn tot dus verre te doen hadden gehad. Ivlet wonderbaarlijke snelheid en behendigheid was hij voor het gevecht gereed en werd in het geheel niet be nauwd door het lot zijner voorgangers; hij verdedigde zich met goeden uitslag tegen zijn vier vreeselijke vijan deneen verdediging, waarvan de Russen met de le vendigste bewondering spreken. Zijn commandant begon eveneens de torpedo 's met lange sparren te pointeeren dreigde alzoo de sloepen het eerst in de lucht te doen vliegen, en te gelijk opende hij een verschrikkelijk vuur uit geweren en uit een mitrailleuse. Hij manoeuvreerde bovendien met zijn schip met een bekwaamheid, vlugheid en handigheid, die, met de tor pedo s, de sloepen beletten nabij genoeg te komen. Hij beproefde ze in den grond te boren, en het scheelde zeer weinig, of hij was er in geslaagd. De reden van dit alles werd spoedig duidelijk. De commandant was een "Wester ling; de Russen houden hem voor een Engelschman; hij bestuurde van het dek de bewegingen. Hij was gedurende den geheelen loop van het gevecht te zien; het was een man van hooge gestalte, met een langen blonden baard. Hij hield zich recht overeind, met de handen in de zakken, en gaf zijn bevelen met de grootste bedaardheid. De torpedo-sloepen zetten gedurende meer dan een uur haar pogingen voort, om den monitor heenglijdende en beproevende hem te bereiken, maar zonder gevolg. De monitor trachtte even ijverig ze te doen zinken, terwijl

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 280