275 hij een botsing vermeed door snelle en behendige bewe gingen, vooruit en achteruit gaande, wendende en het schuimende water doorploegende, als hij zijn kleine maar gevaarlijke tegenstanders vervolgde of ontweek een leeuw, aangevallen door ratten. Op zeker oogenblik be vond een der sloepen, in haar snelle manoeuvres, zich tusschen den monitor en den oever, op geringen afstand van beiden. De voorsteven van den monitor was in de tegenovergestelde richting, maar de commandant deed hem onmiddellijk achterwaarts stoomen om zijn tegenstan der tegen den oever te verpletteren. Juist werd in dezen oogenblik de ingenieur van de sloep gekwetst. Er ontstond eenige verwarring en vertraging in het doen werken van de machines, terwijl de stroom haren voorsteven naar den wal dreef, zoodat ontsnappen onmooglijk scheen. Een der manschappen sprong in 'r water en duwde het vaartuig, terwijl een ander de machines deed bewegen, juist tijdig genoeg om rakelings langs den mo nitor te ontsnappen, zoo klein was de onderlinge afstand. Een Russisch officier sprong aan land en den kom- mandant van den monitor koelbloedig op het dek ziende staan met de handen in de zakken, loste hij, op een afstand van ten hoogste veertig voeten, drie schoten uit zijn re volver op hem. De kapitein van den monitor bleef on gedeerd en nam, tot antwoord, zijn hoofddeksel af onder het maken van een buiging. Later schijnt echter de heldhaftige zeeman gewond of gedood te zijn gewordenwant hij is plotseling van hei- dek verdwenen en de monitor heeft ijlings het tooneol van den strijd verlaten. Sedert heeft hij zich ter zijde gehouden gelijk de anderen. Do Russen onderstellen, dat hij niet meer gecommandeerd wordt door denzelfdeu officier. Het gevecht is van beide zijden met buitengewone bekwaamheid geleid geworden.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 281