279 men het zwaar geschut moeten doen komen, een arbeid, die noodwendig zeer traag vordert. Herinneren wij ons hoeveel tijd de Duitschers noodig hebben gehad, om hunne stukken rondom Parijs te plaat sen. Te Kars zijn ook weken verloopen vóórdat het beleg een ernstig begin kon nemen. E11 wanneer zullen Silistria en Sjoemla ingesloten wor den? Het zal weldra drie weken geleden zijn, dat de overtocht van de rivier volbracht werd en de Russische voorhoede is pas teruggeslagen bij Monastir, halfweg Sistowa en Roestsjoek! Met 100,000 man op Konstantinopel te willen aanrukken, is een strategische dolheid. De Russen zouden zeer verstandig handelen door Tur kije den vrede voor te stellen en nooit weder te be ginnen. De Duitschers hebbenvolgens de officiëele cijfers 1,323,000 man gelicht om tegen Frankrijk te worstelen, en de Russen wanen Europeesch Turkije door te trek ken met 100,000 strijders! Zij hebbeu vier bruggen, ge legen op dezelfde plek, één enkel spoorbaan en eenige slechte wegen als eenige gemeenschap tusschen hun ope ratie-leger en hun grondgebied; zij hebben nog slechts twee en een halve maand over om den veldtocht ten einde te brengen, en zij bespeuren niet, dat hun nederlaag aan den Douau even zeker is als die, welke zij gele den hebben in Azië „Maar", zal men zeggen, „de Russische telegrammen doen die ontknooping niet vooruitzien.' De ontknooping ligt in den toestand. Hebben zij ons het lot van den veldtocht in Azië doen vooruitzien De generaal Oklobsjio deed niets anders dan de Turken terugdrijven op allerlei plaatsen, onbekend in de aardrijksbeschrijving. Hij bevond zich altijd op gunstig gelegen hoogten. Melikof had zich meester gemaakt van de „eerste stellingen" van den

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 285