280 vijand te Zewiri! Hij zond Heimanu af om Tergukasof te versterken te Mesjnigerd! En deze ging, ik weet niet meer waardrie duizendChristelijke huisgezinnen verlossen De Augsburger Allgemeine Zeitung van 15 Juli behelst een artikeldat de bovenstaande oordeelvellingen zeer nabij komt. Zij zegtdat de door de Turksche veld- lieeren aangenomen strategie hierin bestaat, dat zij den vijand laat begaan en hem zijn liniën laat uitbreiden, alvorens hem aan te vallen; dat zij de groote geregelde veldslagen ontwijkt en de verdedigende houding bewaart in afwachting van het voor handelen gunstige oogenblik. Dat was de strategie van Eabius Cunctator. Deze stra tegie is met geluk bekroond geworden in Armenië en de Augsburger krant wenscht. Moektar Bassa geluk, omdat hij zich niet heeft laten verlokken door hen, die hem den raad gaven onverwijld den aanvaller een gevecht aan te bieden. Wat de krijgsverrichtingen aan den Donau betreft, toont het blad aandat de Turksche opperbevelhebber Abdoel Kerim juist dezelfde krijgskunst volgt als Moek tar Bassa, dat is te zeggen, hij trekt zijn macht samen in den vierhoek, in plaats van ze te versnipperen, blijft in een verdedigende houding, leunt, aan de eene zijde tegen den Donauaan de andere tegen den Balkan, en wacht, om een grooten slag te slaan, af, dat de Russen zich door uitbreiding van hun liniën verzwakt hebben. De verslaggever van een dagblad schrijft uit Konstanti- nopel, onder dagteekening van 7 Juli, over hetzelfde on derwerp Dc kracht der inertie of bewegingloosheid van de Turken weet te juister tijd een bewonderenswaardige weêrstand- biedende kracht te worden, en de Russen zeiven begin-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 286