282 reeds op den rechteroever zouden ontscheept hebben doen dan ook niet veel van zich spreken. Het is mijne meening, dat zij zonder moeite eenige steden zullen nemen, die slecht verdedigd zijn en die do Turken in petto hebben opgeofFerd; wel te verstaan voorloopig, want als de Russen in het binnenland in de pan zijn gehakt gelijk hun vijanden hopen, zullen deze laatsten hun spoedig weder hun prooi ontrukken. Maar groote teleurstellingen wachten vermoedelijk de soldaten van den Tsar, als zij in het hart van Bulgarije zullen doordringen. Sjoemla is niet alleen bewonderenswaard gelegen en versterkt voor verdediging, maar zijn verschanste legerplaats, de grootste, de gewichtigste van Turkije, wordt door de beste troepen van den Islam bezet; het ministerie van oorlog heeft er de keur gelegd, zoowel aan nizams als aan redifs. Want daar is de sleutel van het land. Sjoemla is dan ook door den minister behan deld geworden als een bedorven, kind, zelfs vóór de vijan delijkheden; het is voorzien van allen mooglijken krijgs voorraad, van een ontzagwekkende artillerie, van een sterke en beproefde bezetting, die nu ondersteund wordt door een versch leger. Konstantinopel, welks ellende den hongersnood nabijkomt, zal weldra geen rijst en brood meer hebben, maar Sjoemla is volgepropt met eetwaren, die men er sinds maanden opstapelt en die, in afwach ting van de Russen, geen dienst doen. Wat aanmoedi ging voor de Kozakken De Turksche soldaten en de Turlcsche zeeofficieren. Een dagblad-korrespondent schrijft uit Braïla, onder dag- teekening van 12 Juli: Ik kom zoo even van Iglitza, een Turksch dorp, gele gen aan den weg naar Hirsowa op negen kilometers van

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 288