286 militaire promenade bijdiete Sistowa begonnentot Kesanlyck zicb uitstrekt, dwars door den Balkan, maar niets in de telegrammen, die ons geworden, zou kunnen doen vermoedendat er in Bulgarije een Turksclie armee bestaat, bijna 200,000 man sterk, leunende tegen ves tingen, die haar veroorloven een krachtige aanvallende houding aan te nemen, zonder zich aan te bedenkelijke gevaren bloot te stellen. Een snelle en goed bestuurde beweging van een gedeelte dezer massa tegen de linie der Russente lang om weêrstandbiedend te zijn en reeds gesneden door een keten van bergen, zoude voldoende wezen om den gunstigen uitslag van een veldtochtsplau welks vermetelheid ieder verbaasd heeft, in de waagschaal te stellen. Maar daaraan schijnt men niet te denken bij den ge- neralen staf te Sjoemla, noch te Konstantinopelwaar mende overleveringen der Eransche omwenteling her nieuwende, zich onledig houdt met bassa's af te zetten en het opperbevel van de armee te verwisselen in het bijzijn van den vijand; een middel om de gevaren van den toestand te verhelpendat de vijand zelf zou gekozen hebben, zoo men hem geraadpleegd had omtrent zijn voorkeur. Laat deze onbeweeglijkheid of liever deze aanhoudende levenloosheid zich verklaren door een diepzinnig en geleerd plan, hierin bestaande, dat men den vijand zich zeiven wil laten uitputten, zonder iemand te vindon, die hij te bestrijden heeft? De afwachtende strategie heeft zeker hare voordeelenmaar het is onder voorwaarde, niet eeuwig te durende gunstige gelegenheid te bespieden en ze aan te grijpen. Nooit zal deze gelegenheid zich schooner en verleidelijker aanbieden dan zij in deze laatste dagen was, dan zij het nu nog is. Toen dan ook telegrammen uit Bucharestuit Londen en uit Konstantinopel ons aange-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 292