dus liet stilzwijgen bewaren over de ziekenkot van het stelsel Marinkellede hospitaalvlottenziekensloepen, red dingsboeien enz., welke ook beter bij debarfcementen af zonderlijk kunnen worden besproken. Uit het voorgaande moge duidelijk blijken, dat met uitzondering in sommige gevallen van enkele zee schepen, het gros der transportvloot uit stoom vaar tui gen moet bestaan. Afgescheiden van eene onnoodige bespre king in dit opstel, niet alleen van de détails van inrich ting, maar ook van het aan te nemen stelsel voor de permanente transportschepen, behoort daarentegen eene kwestie wel overwogen te worden, die met het marine- konstruktiewezen in verband staat en aan de autoriteiten niet onbekend mag zijn, welke hunne adviezen eenmaal zullen moeten uitbrengen over de regeling in de toekomst van het transportwezen te water. Is namelijk eenmaal uitgemaaktdat men voor het Indische leger alleen stoom schepen bij de permanente transportschepen zal gebrui ken, dan volgt daarop de vraag: rader- of schroefstoom- vaartuigen Tot het vervoer van troepen zoowel als van goederen over zee is bij een raderschip minder beschik bare ruimte dan bij een schroefschip van gelijke groot te, zoodat de gelegenheid; om meer troepen te kunnen bergen, alleen zou kunnen worden gevonden boven op het dek, en dit is even groot of het schip bewogen wordt door raderen of door eene schroef. Een raderschip kan evenwel beter en sneller tegen een harden wind opstoo- men. Maar daartegenover staat, dat raderschepen min der goede zeeschepen zijn en ook veel meer kosten dan schroefschepen. Alleen op ondiepe vaarwaters en als passagiersschepen zijn de rader- boven de schroefbooten te verkiezen. Bij oorlogsvaartuigen zal uit de ondervol- gende tabelontleend aan het opstel van den kapitein-luite-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 29