309 woners. Geen volk bezit meer liefde voor den vaderlij ken grond dan de Hindoe van Oude. Maar daar de over bevolking het leven in de velden moeielijk maaktenamen vele jongelingen de wijk naar den vreemde ten einde daar hun geluk te beproeven, vooral door dienst te nemen bij het leger van de Oost-Indische Compagnie. Zonder uitzondering kwamen deze soldaten, met verlof zijnde, hunne verwanten bezoeken of keerden, wanneer zij gepensioneerd waren, in het dorp, dat ze had zien geboren worden, terug om daar te sterven. Uit deze bijzonderheden kan men opmakenhoezeer het Bengaalsche leger innig aan de landbouwende bevolking van Oude verbonden was en welk gevoel de Sepoys voor de velden van dat koninkrijk bezielde. Doch on danks deze liefde voor den geboortegrond en de vrucht baarheid van den bodemwas Oude een van de armoe digste streken van Indië, zoo als bleek uit het magere en half verhongerde vee, uit de in puin vallende water putten en uit de smerige of verlaten dorpen. Deze staat van zaken kon gedeeltelijk toegeschreven worden aan de afpersingen der taloekdars of gaarders van de grondbelas ting, die op allerhande wijze hun betrekking misbruikten om zich te verrijken, hetgeen hun te gemakkelijker viel, omdat zij in den regel uit de hoofden der aanzienlijke familiën werden gekozen en dus veel invloed op de min dere klasse uitoefenden. De zwakheid van Wajid Ali Shall dioeg niet weinig bij om dezen toestand te verergeren. Geheel en al voor het genot levende, liet hij alles aan den groot-vizier Ali Xachi Khan over, een man van wei nig ontwikkeling, die, om de gunst van zijn meester te blijven genieten, aan al diens dwaze begeerten toegaf. an daar bij het hof een schaamtelooze verkwisting van 's lands penningenen daarbuiten regeeringloosheid. Onder dit zwakke en bedorven bestuur had de macht

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 315