- 310 - der edelen en der taloekdars ontzettende afmetingen aan genomen. Et' was van lieverlede een soort van feodaal bestuur ontstaan, dat de provinciën regeerde en den koning van Lucknow slechts een schaduw van macht liet. Vóór de annexatie telde men in Oude 250 forten, gemiddeld met 2 stukken en 400 man gewapend. Deze geduchte macht van 500 vuurmonden en 100.000 man diende slechts om de koninklijke macht te fnuikenom binnenlandsche twisten te beslechtenen eindelijk ook om de vreedzame inwoners te bestelen. Het leger des konings60.000 man sterk, maar slecht betaaldslecht geor ganiseerd en slecht aangevoerdbracht er weinig toe bij om de orde te handhavenen boezemde de bevolking niet minder vrees in dan de benden partijgangers en dievendie het in last had onschadelijk te ma ken. Dc hooge edellieden waren feitelijk onafhankelijk achter hun versterkingenwaar zij zich zonder teugel aan hun bloedige en geldzuchtige hartstochten overgaven. De reeselijkste misdaden en de schandelijkste misbruiken werden door de hulp van de eene of andere courtisane van het hof gemakkelijk aan de vergetelheid prijs gegeven of zelfs gewettigd. Dezelfde invloeden deden zich bij het inzamelen der belastingen gelden, en in zeer weinige gevallen vloeide er meer dan een derde der opbrengst in de schatkist. De Engelsche bewindslieden, door den resident van Lucknow met dezen toestand bekend gemaakt, hadden reeds meermalen ernstige vertoogen tot het hof van Oude gericht. Maar daar de verdragen geene direkte inmen ging toelietenzoo verkreeg de Engelsche diplomatie nooit meer dan eene schijnbare aanneming van liare raad gevingen en klachten. Gedurende 40 jaar had de regeering van Oude steeds

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 316