vrijheid om, ingeval van dringende noodzakelijkheid, het ko ninkrijk te ontruimen, en men kan veilig aannemen dat, zoo hij aan de roepstem van Wheeler had gehoor gegeven en Cawnpore met het garnizoen van Lucknow versterkt had verscheidene slachtoffers zouden zijn gespaard gebleven. Maar aan den anderen kant kan men zich niet ontveinzen, dat de ontruiming van Oude een gevoeligen slag aan het prestige der Engelschen in Indië zoude toegebracht heb- len. De vaan des op,stands wapperde reeds van de muren van Dehli, en wanneer men nu ook de tweede stad van het schiereilandaan den Ganges gelegenin handen dei- opstandelingen liet, zou men hun verwachtingen onver mijdelijk tot het hoogste toppunt voeren. Bovendien zou het ontruimen van het pas geannexeerde koninkrijk gelijk staan met eene onafhankelijkheidsverklaring; en Sir Henry Lawrence besloot alzoowelke gevaren er voor hem en de zijnen ook uit mochten voortvloeiende hem toever trouwde post niet te verlaten. V\ aar hij het oog wenddeoveral zag hij niets dan onheil en vernieling; in de eerste dagen van Juni wa ren de Europeesche nederzettingen van FaïzabadSitapore en Setone verwoest. Des Zondags den 31 en Mei werden te Shajahanpore gedurende de godsdienstoefening de kollek- teur en verscheidene officieren in de kerk vermoord het gros der bevolking echter, bestaande uit 14 militaire officieren en ambtenaren, negen vrouwen, vier kinderen en een kleinen tamboer van gemengd ras; wist op eene na burige post, Mohamdi genaamd, in veiligheid te geraken. oen de vluchtelingen van Shajahanpore te Mohamdi aankwamen, ontstond er eene groote beweging onder her daar aanwezige kleine garnizoen, dat uit een detachement van het 9'' ongeregelde regiment van Oude was samen gesteld; een opstand scheen onvermijdelijk De bevelhebber der post, de kapitein Orr, deed echter 21

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 327