26 doelde opgave, dat een raderschipslepende, het dubbele aan paardenkracht van een schroefschip kan doen trekken, maar wanneer transportschepen altijd zouden moeten sle pen dan kan men dit nadeel voor de schroefbooten wegne men door ze van hetzelfde vermogen als de raderbooten te nemen. Men mag dus besluiten, dat ook voor trans portvaartuigen schroefschepen beter zijn dan raderschepen. Zeer wensclielijk is het, de troepen gedurende hun verblijf aan boord van de transportschepenzoo veel mo gelijk, op dezelfde wijze te voeden als aan wal gebeurt. Men zorge aan boord voor een voldoend aantal kombuizen. Het mede te voeren drinkwater worde, behalve in de gewone Avaterleggersin ijzeren ketels geborgen. Vaak bestaat aan boord van stoomschepen voldoende gelegenheid tot distilleeren van zeewater voor drinkwater. Over de organisatie van état-niajor en bemanning der hierbedoelde transportschepen behoeft niet in détails te worden getreden. Uit den aard der zaak zullen deze vaartuigen tot de gouvernementsmarine moeten behooren en als zoodanig ook bemand worden. Evenmin behoeft onder de aandacht te worden gebrachtdat de kóm- mandant van een transportschip een zeer bruikbaar zee man moet zijn. Worden de transportvaartuigen tijdelijk buiten dienst gesteld of niet zoo als de Soa cibajct voor andere doeleinden gebruiktdan zoii het aanbeveling verdienenze bij Onrust of Soerabaja te stationeeren. Uc dienstregeling aan boord van die schepen, zoomede de oefe ningen der equipage tijdens de buitendienststelling er van of van de troepen gedurende hun overtochtbehooren evenzco tot die détails, welke hier geene plaats kunnen vinden. Worden geene troepenmaar alleen gouverneinents-^oe- deren getransporteerddan zou het militair eskoi te kun nen bestaan uit een detachement mariniers van de zee macht in Ned. Indië. En om tegen mogelijke aanvallen

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 32