324 Ühinhat, een dorpje, ongeveer acht mijl van Lueknow gelegen. Sir Henry Lawrence riep onmiddellijk den krijgs raad bijeen. De debatten waren hevig; de officieren der Sepoys roemdeneven als in de Punjaub en te Dehli hoogelijk de overschotten van hunne regimentenwaarin zij het volste vertrouwen stelden. Er werd besloten den volgenden dag de Sepovs te gemoet te gaan, tegen het advies van den kolonel Inglisdie zich later bij de verdediging der plaats zoo zeer heeft onderscheiden. Deze hoofdofficier was in den krijgsraad de eenigedie elke offensieve beweging ontraadde. Den 30en Juni, met het aanbreken van den dag, stelde de kleine expeditie, 300 Europeanen en 300 inlanders sterk en door Sir Henry Lawrence in persoon aangevoerd zich in beweging. Door valsche rapporten misleid overschreed de generaal het doel, dat men zich aan vankelijk had voorgesteld, en kwam hij, zonder het re weten, in de nabijheid van den in de struiken verscho len vijand. De Europeanendie hevig werden aangevallenhielden de Sepoys in bedwang, en hef scheen dat zij de overwin ning zouden behalen. Doch er was verraad in het spel. De inlandséhe artilleristen sneden de strengen der bespan ningen door, wierpen het geschut in de grachten en liepen naar den vijand over, de 300 soldaten der koningin aan het welgericht vuur der vijandelijke artillerie blootgesteld la tende. Ooggetuigen hebben sedert verzekerd, dat in dit treurige gevecht de artillerie en kavallerie der opstande lingen door deserteurs werden gekommandeerdverraders van hun vaandel en meineedigen aan hun woord. Yan twee kanten in de flank door een overmachtigen vijand aangevallen en gevaar loopende van de stad afgesneden te wordenmoesten de Engelschen den terugtocht aan nemen drie kanonnen en het grootste gedeelte lnmner

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 330