325 dooden eu gekwetsten achterlatende. De warmte, alsmede het gebrek aan munitie en aan kavallerie deden zich op dien terugtocht op vreesdij ke wijze gevoelen. Van de 300 soldaten van het koninklijke leger kwam slechts een derde in de stad terug, terwijl Sir Henry Lawrence, uitgeput van wanhoop en vermoeienis, op een kanon ge zeten wederkeerde. Gelukkig hield de vervolging der Se poys bij de ijzeren brug op, voor het vuur der batterijen van de stad en den Machi Bhowan, en lieten zij ook ditmaal weder de voordeelen der overwinning verloreu gaan. Zij trokken de Goemti over en verspreidden zich in de Chowke een rijk gedeelte van de voorstad, waar zij de inwoners een groote schatting oplegden. De weinige uren van rust, die nu volgden, gaven de gelegenheid, de geleden tegenspoeden een weinig te her stellen. Tot nu toe had in de plannen van verdediging de kring van de residentie de hool'drol gespeeld. Het was een *oort citadel, waarin als laatste redmiddel de Europeesche bezetting een schuilplaats of een roemrijken dood kon vin den. Achter zijne onvolkomen wallen waren de belang- rjjkste oorlogs- en vi vres-magazijnenalsmede de juweelen der kroon, op 20 millioen franken geschat, in veiligheid. Het beslissend oogenblik was gekomen; de verliezen, te Chinhat geleden, maakten het noodzakelijkhet terrein van de verdediging zooveel mogelijk te beperken; de order werd gegeven om den Machi Bhowan te ontruimen en zijne ves tingwerken te doen springen. Deze handeling werd goed uitgevoerd, en het garnizoen van het oude kasteel kwam binnen de residentie, juist op het oogenblik dat de wallen in puin werden geworpen. Gedurende den nacht had men overigens de plaats zooveel mogelijk versterkt, doch men had geen tijd gehad, de omliggende huizen te vernielen, die het binnenste gedeelte der vesting bestreken, en waar van de Sepovs dan ook onmiddellijk bezit namen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 331