327 was;—ia het geheel 927 Europeanen en 765 inlanders, zoo soldaten als bedienden. De gezinnen der ambtenaren en officieren evenals die der soldaten, te zamen 200 vrouwen en 250 kinderen, vonden mede achter deze wallen eene schuilplaats. De versterkingen aan de zuidwestelijke flanken van de residentie waren niet afgewerkt en op sommige plaatsen ter nauwernood begonnen. De inlandsche ambtenaren van de verschillende takken van dienst en de bedienden der officieren, die gedurende den ongelukkigen dag van 30 Juni tijdelijk in grooten getale uit de residentie ver wijderd waren, hadden den volgenden dag onder het vuur van den vijand niet kunnen of willen terugkeeren De chef der intendance was bij den terugtocht zwaar gewond. Hierdoor ontstond in de eerste dagen een groote verwarring in de uitdeeling der levensmiddelen. De paar den en ossen, door hun oppassers verlaten en door den honger gedwongen, hadden zich eindelijk losgerukt en lie pen wanhopig rond, onder eeu hagelbui van kogels. De belegeraars zetten met kracht den arbeid aan hun batterijen voort, en voor het einde der eerste week was de plaats door een kring van vijandelijke kanonnen om ringd. Doch het plan van aanval was voornamelijk gericht tegen de ooster-face van de residentie, het huis van den resident, de batterij van Cawnpore. De stellingen van de belegeringsbatterijen waren meestal zeer goed gekozenop sommige plaatsen naderden zij zelfs op min der dan twee honderd passen de verdedigings-werken terwijl bij ieder stuk een schuilplaats voor de bedieningsman schappen tegen het vijandelijk vuur was aangebracht. Ook hadden de belegeraars hun stukken meesterlijk weten te maskeerendoch overal waar het geschut der belegerden hen kon bereiken, was hun vuur spoedig tot zwijgen gebracht. De huizen, rondom de residentie

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 333