330 kwam opdagen, waarvan men juist de heugelijke tijding had ontvangen. In den avond van den 22"" J uli toch had de getrouwe Sepoy Augad het verblijdende bericht van de overwin ningen van Havelock op den Nana en de wederinneming van Cawnpore overgebracht. De verandering van moeson bracht mede krachtig tot de verdediging' van de plaats bij. De aanhoudende regens belemmerden de belegeraars in hunne operation, terwijl daarentegen de koeler luchtgesteldheid gunstig werkte op den gezondheidstoestand der Europeanen, vooral daal de grond, waarop de stad gebouwd was, goed was droog gelegd. De maand Juli liep echter niet zonder belang rijke verliezen ten einde. Er waren verscheidene officieren gesneuveld, en het 32" regiment was met niet minder dan 170 man verminderd. Het zou ons te ver leiden om dag aan dag de voorval len, welke bij aanval en verdediging plaats grepen, op den voet te volgen. Aan de eene zijde gebrek aan eenheid, onkunde bij de officieren, gemis aan krijgstucht bij de minderen: allen zoovele factoren, die beletten, dat de weinige verdedigers door den overmachtigeu vijand verpletterd werden. Aan de andere zijde ziekte en ellende, en een zelfopofferende hel denmoed, die zich nooit in de ure des gevaars verloochende. Niet alleen dat de verdedigers den vijand moesten be strijden, zij waren ook verplicht, het doode slachtvee, paar den, enz. behoorlijk te begraven om besmettelijke ziekten te voorkomen, terwijl de mijnoorlog eveneens niet ver waarloosd mocht worden. De gezondheidstoestand dei- vrouwen en kinderen, die niet gewend waren aan de grove spijzen, welke het rantsoen voor de troepen uit maakten, begon sterk achteruit te gaan, te meer daar er geen broodbakkers aanwezig waren en dus het brood

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 336