334 Toen de eerste brigade ter nauwernood op marscli was, werd zij door een hevig vuur begroet van de tirailleurs, die zich in de huizen en tuinen der voorsteden genesteld hadden, en waarvan de stellingen niet zonder verliezen genomen werden; de twee brigaden vereenigden zich hier na bij het kanaal, waarvan de brug (Char Bagh bridge) verdedigd werd door eene batterij van 4 stukken, onder steund door eene talrijke infanterie, die in de huizen aan de overzijde gelegerd was, Eerst trachtte men door een veldbatterij het vuur der stukken van de brug tot zwijgen te brengen, doch de Europeesche artilleristen werden zoodanig door het plongeerend vuur van den vijand ge teisterd, dat men deze poging opgeven en tot een aanval met de bajonet besluiten moest. Terwijl een gedeelte van de eerste brigade, verscholen achter de hoornen en muren langs het kanaal, de artilleristen van de brug en de Se poys aan den anderen oever door een hevig geweervuur teisterden, gingen het ou regiment fuseliers van de konink lijke armee en de fuseliers van Madras met den looppas de brug over en drongen de huizen binnen, waarvan de verdedigers over de kling gejaagd werden. Tegen den middag was het eerste gedeelte van het plan gelukkig volbracht; maar hoevele hindernissen moesten nog nier overwonnen worden om tot de residentie door te dringen! De hoofdstraat van Luckuow, eene ware indische straat, op sommige plaatsen zoo eng dat er nauwelijks twee olifanten kunnen passeeronongeveer twee mijlen lang loopt van de Char Bagh bridge naar de residentie. Men had alle reden om aan te nemen, dat deze weg door tallooze versperringen verdedigden overal de huizen door handige scherpschutters zouden bezet zijn. Generaal Outram stelde daarom voor, een omweg te nemen, waar aan generaal Haveloek onmiddellijk gevolg gaf. De op den vijand veroverde kanonnen werden in de rivier gewor-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 340