836 vier geworpen; maar men moest, na vele bloedige pogingen, er van afzien, hen uit de huizen te verjagen. Gelukkig was de overvoer der goederen volbracht, de soldaten der Koningin, gedund door een gevecht van verscheidene uren konden hunne munitie aanvullen, en de achterhoede ging onder een hagelbui van kogels de eerste kolonne opzoeken. Daar, waar de buitenweg en de weg, welke naar het paleis van Dilkousha leidt, twee takken vormen, verloor men door een gelukkig toeval de sporen van de eerste kolonne en sloeg plotseling links af, in de richting van de residentie. Deze beweging was oorzaak, dat men de Kaiser Bagh batterij, die het hoofdkorps zoo hevig teis terde, in den rug kon nemen, en na de stukken verna geld te hebben, volbracht het 78® regiment zijne ver- eeniging met Havelock. De dag liep ten einde; de uitgeputte troepen boden een schouwspel van vreeselijke verwarring aan; het wel slagen der onderneming scheen aan een zijden draad te hangen en toch, wanneer men de troepen dien nacht rust gunde, dan zouden de Sepoys in de gelegenheid zijn, hun geheele macht op den grooten weg te koncen- treeren. In- een krijgsraad, in allerijl bijeengeroepen, werd besloten, zonder dralen de operatiën voort te zetten. De onstuimige Havelock volgde ditmaal ongelukkigerwijze tien raad van Outram, die door de paleizen in de residentie wilde komen, niet op, maar besloot alles in het front aan te tasten en alzoo den stier bij de horens te vatten, door de troepen door de groote straat in de stad te brengen. Men kan lichtelijk nagaan, met welk een angst de belegerden de bewegingen van hunne verlossers hadden gadegeslagen. Reeds des morgens ten 11 uur hadden zij eene menigte mensahenmannenvrouwen en kinderen, met hunne bagage op den rug zien vluchten, gevolgd door gewapende mannen en Sepovs in uniform, allen zoo-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 342