- 337 vele teekenen dat de Britten zegevierden. Men had uit de residentie op die vluchtelingen geschoten, doch de batterijen der belegeraars hadden dadelijk de plaats met een regen van kogels overstelpt, als wilden zij deze, nu hunne prooi hun ging ontsnappen, nog een laatst vreeseljjk vaarwel geven. Ten twee ure zag men de rook uit de paleizen opstijgen, en eenige oogenblikken daarna deed zich een hevig geweervuur hooren. De officieren, die de wacht aan de seinpost hadden, ontdekten ruiters en Eu- ropeesche troepen, die in de richting van den Moti- Manzil marcheerden. Het geweervuur naderde al meer en meer. feu 6 uur kon men met het ongewapende oog het 78e regiment Schotten en de Sikhs onderkennen, die, door officieren te paard geleid, uit de groote straat deboucheerden en zich met den looppas een weg baanden door het vuur der huizen en barrikaden. De arme be legerden vroegen zich nog met verbijsterde blikken af, of zij de speelbal van een droombeeld waren, toen reeds de generaals Havelock en Outram door een geschutpoort hun intocht deden. Een ooggetuige beschrijft den aanblik der residentie op dat oogenblik in de volgende bewoordingen. „Er was geen twijfel meer mogelijk; de overwinning bekroonde de pogingen van het ontzettingsleger. De be- legei den vergaten hunne doorgestane angsten en uitten hunne vreugde in hartstochtelijke kreten; van iedere bat terij, uit ieder gat, van achter aarden zakken en stukken muur, die nog tot beveiliging van de overblijfselen dier dap pere schaar strekten, klonken hoerahs op hoerahs. De zieken en gekwetsten verlieten hunne sponde en begaven zich naar de wallen, om deel te nemen aan den juichen den welkomstgroet. Hij, die dit treffend tooneel bijwoonde, zal het zijn leven niet vergeten." De aandoening der overwinnaars was niet minder groot.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 343