349 hospitaal-rekeningen, en kunnen door de officieren en artsen, die elkander opvolgen, geraadpleegd worden. Deze aandachtige zorg voor de soldaten belet niet, dat er steeds een grooter sterfte heerscht in het leger dan onder de burgers. Wij stellen natuurlijk de oorzaken van overlijden, waaraan een soldaat door zijn beroep bloot staat, ter zijde. En toch zijn het uitgelezen manschappen, want het aanbod overtreft de vraag. Bij de artillerie en infanterie neemt men geen manschappen aan, kleiner dan 1m ,62zij moeten wegen tusschen de 55 en 83 kilo grammen. Bij de cavalerie mag men niet kleiner zijn dan 1,65, maar niet grooter dan 11,1,778, en niet meer wegen dan 70 kilogr. (Wordt op deze laatste voorwaarde wel gelet bij de Europeesche ruiters in Ned. Indië, waar de grens nog nauwer behoorde getrokken te worden wegens de mindere grootte en sterkte der inlandsche paarden Maar laat ons overgaan tot een ontleding van de ver slagen der artsen. Huisvesting. Wij hebben een grooter sterfte vermeld, de opeenhooping is er bijna altijd een der hoofdoorzaken van. De Raad van officierenbelegd om de reglementen van het leger te herzienheeft een plan aangegeven voor barakken en kwartiereneen slaapzaal van 58 bedden bevattende; dit plan geeft iets meer dan 14 teerling- meters per manhet heeft geen goede inrichting voor luchtverversching, geen badkamer; het maakt de hoe veelheid lucht in de slaapvertrekken te gering; dit is een slechte zuinigheid. Vooral is het gemis van badkamers te veroordeelen. Gelukkig zijn, althans in de Vereenigde Staten, de sol daten overtuigd van het gewicht der wassching en voor zien zij zich van alle noodige gereedschap daartoe. Het is aan het gouvernement, het onderhouden van de zindelijk heid gemakkelijk te maken. Deze is, na zuivere lucht

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 355