350 en behoorlijke voeding, de gewichtigste factor om geest en lichaam in goede stemming voor den arbeid te houden. Een onzindelijk mensch zal dikwijls ontevreden, onaange naam en losbandig zijn; de toestand der huid heeft veel meer te maken met het moreel dan men algemeen onder stelt. Goedkoope en stevige badkuipen of andere middelen om het geheele lichaam te wasschen zijn even noodige meubels in een kazerne als bedden. Het is niet voldoende, in den zomer gemakkelijke gelegenheid tot baden te ge ven wel is waar kan geen badkuip een zwembad ver vangen, maar de winter moet even goed voorzien zijn als de zomer, en geen enkele kazerne behoort te wor den goedgekeurd zonder behoorlijke bad-inrichtingen. Men moet niet karig zijn met de brandstof. Te groote zuinigheid op dit artikel brengt opeenhooping van de soldaten te weeg. Als het koud isspijkeren zij zelfkant of rollen tegen de naden der deuren en vensters, en dringen tegen elkander. Waar de lucht het moeilijkst ververscht werd, teekende men het grootst getal zieken en vooral keelontstekingen op. Het gouvernement maakt waarlijk geen bezuiniging, als het de gezondheid en het leven van de manschappen verkwist, in plaats van hun een vol doende hoeveelheid zuivere lucht te geven. Verscheidene speciale verslagen der artsen behelzen belangrijke opmerkingen over de militaire straffen en hare uitwerking, maar daar de tegenwoordige straffen de ge zondheid niet aandoen en slechts strekken om op het moreel te werken, meeneu eenige officieren, dat dit uitslui tend een aangelegenheid der krijgstucht is en dat de geneeskundigen daarover geen gevoelen hebben uit te brengen. Ziehier, wat de Voord-Amerikaansche minister van oorlog schrijft: l)c leer, door eenige kommandanten verkondigd, dar

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 356