354 •wij de hoeveelheid vaste of droge stof, die zij inhouden, berekenen, vinden wij als gemiddelde der drie rations 713 grammen. De klassieke gemiddelde, om zoo te zeg gen, is, gelijk Parker, Letheby, Playfair, Molesehot ze berekend hebben: SI5 grammen. Er ontbreken dus 102 grammen aan de porties der drie eerste klassen. De beste portie te velde, die 2/3 ossenvleesch en 1 j3 spek bevat met beschuit en koffie, geeft 800 gr. droge stof. Daaraan ontbreken dus 15 gr. om de klassieke gemiddelde (815 gr.) voor rust te bereiken, en 104 gram men om de gemiddelde te bereiken, die als noodzaaklijk wordt erkend voor den soldaat te velde. Zij is dus on voldoende. Bovendien heeft men geziendat zij geen versohe groen ten geeft. De troepen, die ze zich niet zouden kunnen aanschaffen, zouden spoedig door scheurbuik worden aan getast. Zoo zij geen moestuinen hebben, moeten zij een ge deelte hunner portie verkoopen om ze zich te bezorgen; over het algemeen offeren zij daartoe het spek op. On gelukkigerwijze wordt een groot gedeelte van het kompa- gniesfonds besteed aan weelde-artikelen. De hoeveelheid ossenvleesch is toereikende als de hoe danigheid goed is, maar op vele posten, vooral in den winter en in de lente, of als het gras slecht is, is het vleesch mager en taai; er is een groote overmaat van botten, die tot 25 en 35°/0 van het gewicht stijgt; bij goed ossenvleesch is de verhouding 20 °/0. Te Port- Buford slacht men, in 't begin van den winter, beesten genoeg om te komen van December tot Maart. Het vleesch wordt in ijs en sneeuw bewaard. Het ossenvleesch wordt gewoonlijk bereid in den oven of gebraden. Belangwekkende proeven zijn genomen ge worden door Q. B. Smith, op het Fort Munroë, omtrent

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 360