357 Hospitalen.— De zieken-inrichtingen van het leger zijn allen post-hospitalenreglementair gebouwde barakken en houten tijdelijke samenstellingen, ingericht voor 12 of 24 bedden. Tegenwoordig rust de verantwoordelijkheid voor den aanleg en de goede inrichting van het hospitaal op den officier van gezondheid. Er zijn ongeveer 140 post-hospitalen te onderhouden; zij kosten gemiddeld 7840 franken of 3750 gulden. De gemiddelde duur dezer ziekenhuizen is ongeveer tien jaren, in welk tijdsverloop zij ongeveer 3360 fr. of 1600 gulden aan onderhoud vorderen. En deze kleine hospitalen zijn onmatig duur, omdat er, zoowel als voor een hospitaal van zes en dertig bedden, bureelen, een apotheek, een keukeneen eetzaaleen bad-inrichting en huisvesting voor den directeur moet zijn. Om alle voordeelen van het barakken-stelsel te trekken, moeten de gebouwen noch opeengehoopt noch te hoog zijnen vooral moet geene enkele ziekenzaal of andere eene tweede boven zich hebben. Gedurende den oorlog heeft men zelfs de ruimste en best geluchte barakken ongebruikt gelaten, en dikwijls heeft men toevlucht genomen tot tenten naar gelang der ver schijning van hospitaalziekten. In Indië bezigt men voor den bouw van hospitalen paklinneubesmeerd met pleis ter gelijk wij doen voor het leggen van een verband op een gebroken lichaamsdeel. Dit geeft zeer veel voldoe ning, voegt de rapporteur er bij. Men maakt ook wel gebruik van hetgeen men de adobe- hospitalen noemt. Dit ac/o&e-stelsel bestaat uit ongebakken metselsteen en pleister. Eenige artsen beweren, dat de adobe-huizcn rliu- matischo aandoeningen teweeg brengen, maar de meer derheid is van oordeel, dat zij even gezond zijn als elke andere woning. Zoo wij ons niet bedriegen omtrent den aard der bouwstoffendie bij het optrekken van de adobe-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 363