359 van de verdunning der bedorvene lucht; men zoekt een ruime hoeveelheid zuivere lucht aan te brengen en te verdeelen. Yoor de schadelijke gassen is dit zeer goed, maar het werkelijk gevaar van het hospitalisme spruit voort uit vastevermoedelijk levende stofdeeltjes. Chau- veau en Sanderson hebben dit aangetoond voor de pokken. De kans van besmetting zal geringer zijn, maar waar het besmettende vaste stofdeeltje zal neervallen, zullen de uitwerkselen dezelfde zijn, alsof er in het geheel geen verdunning was beproefd geworden. Het spoedige en volkomene smoren van deze vergiften in hun geboorte is het eenige zekere middel om hunne bijzondere gistende werking te voorkomen, en de Noord- Amerikaansche verslaggevers gelooven niet aan het doel treffende van eenig stelseldat niet een strenger afschei ding van de verschilleude gevallen zal gedoogenen waarin men zich niet de gemakkelijkheid zal hebben verze kerd om de zieken af te zonderen, wanneer het noodig zal zijn. In de kleine hospitalen, waar zich weinig bedenkelijke gevallen voordoen, heeft men met deze opmerkingen min der rekening te houden, maar zelfs in een zaal van 12 of 6 bedden is het aanwezen van een geval van roos of rotziekte of erge verettering een bron van gevaar voor de andere lijders. Zoo de besmetting plaats heeft, moet men meestal niet de schuld werpen op de verzadiging van de muren en vloeren door het organisch vergifmaar eerder letten op de sm/e-gordijnen, de wollen kleederen der beambten, de behangsels en dekens. Eindelijk, wat de theorieën betreft, die verkondigd zijn geworden omtrent de besmetting door hospitaal-muren als een bron van ziekteheeft de Amerikaansche verslaggever vruchteloos eenige gegevens omtrent den invloed van de barakken en a/fo&e-hospitalen of andere gebouwen, zelfs

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 365