362 De degradatie wordt voortaan slechts bij zware ver grijpen of tengevolge van een rechterlijk vonnis opgelegd. De terugstelling van de adjudanten-onderofficier, ser geanten-majoor, eerste sergeanten en fourriers tot sergeant, en die der sergeanten tot korporaals wordt door de generaals op voordracht der korpskommand anten uitge sproken. Hieruit blijkt, dat de schorsing (suspensie), welke de waardigheid en het gezag der lagere graden zeer schaadt niet meer bij onderofficieren en korporaals wordt toegepast daarentegen heeft men, als nieuwe maatregel voor de handhaving der krijgstucht, de terugstelling der.onder officieren ingevoerd. Deze straf schijnt bij den eersten oogopslag niet wel vereenigbaar met de positie van den onderofficiersstand. ïsu echter de kaders moeten worden aangevuld uit onvoldoend ontwikkelde en zeer jonge ele menten, schijnt het eene gelukkige gedachte, dat mende tot hunnen graad wat te spoedig bevorderde onderofficie ren, welke meer uit onbedrevenheid dan uit slechtheid falen, een min of meer eervollen uitweg opent, terwijl zij, volgens het vroegere reglement, uit eene onmogelijke stelling niet anders konden worden verlost dan door de degradatie, welke hun lateren loopbaan steeds ten zeer ste bedreigt. De terugstelling is derhalve eene doelma tige nieuwigheid, die door den tegenwoordigen toestand der kaders geëischt wordt en, wanneer zij door de be velvoerende officieren op doelmatige wijze wordt toegepast, wel geschikt is, nuttige personen voor het leger te behou den welke vroeger verloren gingen. Opmerkelijk is de intrekking van het algemeen verbod aan de onderofficieren eu korporaals, om de wapenen bui ten dienst te dragen; een maatregel, waartoe de minister van oorlog in 1868 gedwongen werd over te gaan ten gevolge van de eischen der pers en eenige interpellatiën

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 368