364 Om acht uur des morgens was het dorp bezet. „Ten einde inlichtingen te verkrijgen omtrent de vijan delijke strijdkrachten in Bourget en ze, zoo mooglijk, te verdrijvendeed de hevelhebber van de tweede garde divisie nog denzelfden avond het dorp aantasten door het tweede bataljon van het regiment Keizer Frans." De aanval begon om half acht. De Pruisen werden teruggeslagen en leden daarbij ernstige verliezen. Den 29en nieuwe aanval, nieuwe nederlaag. Den 30™ in den ochtend begon de strijd op nieuw. Drie kolonnes werden tegen het dorp gericht. Na een verwoed gevecht werdom half tweehet dorp genomen. „De tweede garde-divisie had hare overwinning gekocht tegen een verlies van ongeveer vijfhonderd dooden, maar zij had den tegenstander 1200 gevangenen ontnomen. Deze nederlaag verwekte een diepen indruk op de Parijsche bevolking." Uitmuntend, maar wat had de bezetting van Parijs van den 28™ tot den 30™ October toch gedaan om de poging van den generaal de Bellemare te ondersteunen Ziemen heeft het recht zich dat af te vragen bij het lezen van het aandoenlijk verhaal van de voorvallen dezer voor onze jonge gemobiliseerde soldaten zoo roemrijke worsteling. Deze aflevering bevat ook nog het verhaal van de in neming van Soissons en dat van de eerste ontmoetingen der Duitschers met de Fransche troepen van de nieuwe formatie aan de Loire en in de noordwestelijke provinciën. De oorlog had pas een geheel ander karakter aangeno men. „Sinds de oprichting te Tours, omtreeks het midden van September, van een delegatie van het Rijksbewind en vooral sinds de aankomst van Gambetta in die stad en de vereeniging in zijne handen van het ministerievan

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 370