365 binnenlandsche zaken en dat van oorlog, werd de organi satie van de nieuwe legers ijverig voortgezet in liet bin nenland." De Duitschers bevonden zich dus in een geheel nieuwen toestand, waarvan zij de gevolgen nog niet konden inzien, want de oplossing van het vraagstuk werd bedenkelijk, als Metz het nog kon uithouden. Maar een der meest belangwekkende gedeelten is zonder tegenspraak dat, het welk betrekking heeft op de heldhaftige verdediging van Chateaudun. De stad werd, gelijk men weet, slechts verdedigd door franes-tireurs en nationale gardes. Den achttienden October, om half een in den namid dag, hadden de Pruisen den aanval begonnen. ,,Hct bataljon fusiliers van het 32° had, gezamenlijk met de derde kompagnie pionnierseerst de pannenbakke- rij "Sermont ingenomen, daarna de verschanste pachthoeve Mont-Doucetdie vooraf in brand gestoken was geworden door de Beiersc-he batterij, die op den linker vleugel der artillerie-linie in gevecht was getreden. Maar door hunne beweging voort te .zetten, waren de Pruisische tirailleurs weldra voor een wijnberg of wijngaard gekomen, die door eeu van schietgaten voorzienen muur was ingeslotenen tegenover een barricade van straatkeiendie den weg versperde, zoodat de vechtenden hier tot staan werden gebracht. „In deze omstandigheden doet de generaal Yon Wittich de stellingen der verdedigers nog langen tijd met kanons kogels beschietentoen daarna de eerste gevechtslinie ver sterkt is geworden met twee bataljons van het 94e, snel len de Duitschers aan drie kanten te gelijk vooruit om de beslissende bestorming te ondernemen. De nacht be gint te vallen; de buitenste barrikaden worden genomen, maar niettemin zetten de Franschen in het binnenste der

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 371