373 Bladz: 16. De openbare meening en hare vertegenwoor digers. Het oordeel van den publicist Emile De Girardin over de journalistiek is zeker niet zeer bemoedigend„Que de passions mauvaises il fait fermenter! Que de préjugés il flatte servilementQue d'erreurs il propageQue de faux jugements il rend! Que de désordre il jette dans les esprits!" „Citez un journal, un seul journal oü la publicité soit indépendante et iinpartialesans restriction et sans alliage impur; oü la polémique ait pour fin le triomphe des principes avant celui des persounes." „On ne dira, jamais du journalisme autant de mal qu'il a fait." Hoe mephistopheliseh Bladz: 17. De politieke eischen van een defensiestelsel. Het is niet genoeg te zeggen leest men in een opstel in De Gids van De Roo van Alderwerelt: „De ver sterking van Parijs" dat men het krijgswezen wil her vormen men moet ookalthans in groote trekken, weten hoe dat moet geschieden. En dat kan niemand weten als een staatsmandie tevens algemeene krijgskundige kennis bezit, of, wat echter even zeldzaam schijnt te zijn, een krijgskundige, die ook in politieken en economischen zin gevormd en ontwikkeld is. Als de Roo van Alderwerelt verder in zijne brochure „Onze Zeemacht" mededeelt, dat het verdedigingsstelsel in de eerste plaats wordt beheerscht door staatkundige en staathuishoudkundige overwegingen, dan geeft hij voor de defensie van Aederland een voorbeeld tot staving van deze stelling, dat ook voor Tndië behartigiugswaardig is. Staatkundige overwegingen. Hebben wij eene politiek en welke is die? Huldigt de Regeering de politiek van volstrekte neutraliteit of wil zijals daartoe bepaalde

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 379