374 gegronde aanleiding is, partij kiezen in Europeesche con flicten Bij wie zouden wij ons moeten aansluiten Zou den wij FrankrijkEngeland of de Duitsche mogendheden als onze vijanden moeten beschouwen Behooren wij Bel gië te ondersteunen tegen Frankrijkof' met Engeland desnoods, tegen Duitschland op te treden? Welke is onze koloniale politiek Is uitbreiding van ons gezag in den Indischen archipeldie de ondervinding heeft het reeds bewezen en het ligt trouwens iu den aard der zaak gestadige uitbreiding van leger en vloot ten gevolge heeft, noodig of onvermijdelijk? Hoever moet men daarmede gaan, of langs welken weg kan men best tot beperking geraken? Hoe te doen met de koloniën in tijd van oorlog? Moet men West-Indië verdedigen? Moeten, in Oost-Indië, de buitenbezittingen in geval van oorlog verlaten of ver dedigd worden? Kunnen wij ons bepalen tot de ver dediging van Java, of van een gedeelte van Java, of van Java en Banka, of van Java, Banka en de Westkust van Sumatra de drie bezittingendie rechtstreeksche voordeelen afwerpen? Verlangt men verdediging der ko loniën tegen eene groote onderneming tot verovering, of alleen verdediging tegen een coup-de-main, tegen partieele ondernemingen? Moet de verdediging geschieden, recht streeks, dus door het leger, of, zijdelings, dus dooi de marine? Staathuishoudkundige overwegingen. Tegenwoordig, nu men ook eene soort van verdedigingsstelsel voor Neder land en voor Indië de heer De Eoo schreef dit in 1866 meent te bezittenverlangt men voor de landmacht in Oost- en West-Indiëx Europeanen, Nederlanders; voor hec leger in Nederland y voor de marine ruim z vrijwilligerste samen x-\-y-\-z vrijwilligers. Hierbij ko men vmiliciensdie ook door het land geleverd moeten worden. Kan het land dat cijfer leveren, of, lie-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 380