377 voor onze koopvaarders eu onze schepen, en is Soerabaja, de belangrijkste reede, ongedekt. Alzoo: veel geld nut teloos te loor, veel geschrijf', vele ontwerpen, commission, rapporten. Maar het land blijft onverdedigd. Bladz: 18. De leidende gedachte van een defensiestelsel. Bij het ontwerpen van een verdedigingsstelsel moet derhalve samenwerking bestaan tusschen de hoofden der verschillende departementen. Hoe echter die samenwer king vaak is tusschen do ministeriën van oorlogmarine en koloniën, heeft Monitor zelf geschetst in zijn opstel. „Breda en Willemsoord", en wel op bladz. 22 24 van den jaargang 1876; terwijl op hetzelfde gebrek wordt gewezen in het opstel: „Het korps Mariniers", zie bladz. 453 en 454 van den jaargang 1875 van het Militair Tijdschrift. Wie het echter gegeven is geweest zegt De Roo van Alderwerelt in zijne brochure: „Onze zeemacht" in de verschillende defensieplannen eenigszins door te dringen ontwaart al spoedig, dat ze allen geheel op zich zeiven staan, dat ze door geen schakel, door geene leidende ge dachte zijn verbonden, dat een algemeene grondslag niet aanwezig is, dat er nog nimmer een, het geheel omvat tend, ontwerp van verdediging voor Nederland en voor de Koloniën en van eene daarop gegronde inrichting van het gansche krijgswezen van den staat heeft bestaan. Al die plannen, hoeveel goeds zij ook bevatten, hebben dus dit gebrek, dat zij niet uitgaan van dezelfde gege vens en beginselen, en dat zij elk voor zich zeer fraai, soms ook gebrekkig, regelende én het Nedorlandsch ver dedigingsstelsel, én het Indische, én het leger én de vloot te zamen eigenlijk niets regelen en tot niets kunnen dienen, lis pêchent par la base. Zij zijn dus nog het stelsel zelf niet; zij kunnen slechts bouwstoffen, hulpmid-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 383