379 latere Indische legerkommaudantde bezwaren geschetst, die het terrein, waarop de oorlog werd gevoerd, en de krijgswijze der Javanen voor onze troepen opleverden. Ook gebrek aan geld bij het Indisch gouvernement, maar vooral verschil van meening omtrent de leiding van den oorlog bij de regeering en den Indischen legerkommaudant ook later nog geen ongewoon verschijnsel hebben dien oorlog gerekt. Weitzel, de kapitein-adjudant van den generaal De Stuers, toen deze het Indische leger kom mandeerde, heet't over den Javasehen oorlog eerst inden „Militairen Spectator'' opstellen, en later een groot werk geschreven, dat door Monitor wordt aangehaald. Als krijgskundig product schat ik het boek beneden dat Van De Stuers; docli toen het geschreven werd, stelde men zjjne eischen nog niet zoo hoog als tegenwoordig en was men met elke - zelfs de meest kurieuse bijdrage tot de kennis van de Indische krijgsgeschiedenis tevreden. Yeel gezag mag men de werken van De Stuers en Weit zel niet toekennen, al raadpleegde de laatste voor de samenstelling van zij n boek zooals hij zelf zegt meer dan 28000 officieele stukkanhem door zijn toenmaligen chef, uit de nalatenschap van diens schoonvaderwelwil lend ter inzage verstrekt. De generaal De Koek was dus zoo wat in het bezit van het geheele archief van den Javasehen oorlog! In dien tijd scheen men nog zulk een archief, bij zijne pensioneering mede naar Nederland te kunnen nemenwant het strenge verbod, om Indische officieele stukken onder zijne berusting te hebben, dag- teekent eerst van veel lateren datum. Maar de beschik king over officieele stukken heeft weinig te beteekenen. ■wel de wijzewaarop men daarvan gebruik meent te moeien maken; men denke slechts aan den historischeu arbeid van den pleitbezorger der heeren Mr. J. Loudon en Ge neraal J. Van Swieten. Weitzel was de man niet, om

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 385