384 citês dans ma dernière. C'est alors que vous serez a même de juger comment on a jeté l'argent par les fenê- tres," enz. enz. Het voorbeeld is niet het zachtste, dat zou kunnen gevonden worden, zegt Yan der Wyckmaar in den zelfden geest werden meer brieven geschreven. Dit nu gebeurde toen in het leger, aan het hoofd waarvan de generaal De Koek stond. Het gehalte van het leger was toen over het algemeen genomen niet zeer goed. Memand wist dit beter dan de generaal De Koek zelf; en aan dat gehalte kon hij persoonlijk weinig ver anderen. Du Bus mocht zooveel afkeuren als hij wilde, veel beter personeel dan hetgeen toen gewoonlijk uit Ne derland werd gezonden, kon De Koek er niet voor in de plaats stellen. De schuld van alles lag zeker bij de regeering in Nederland. Onder slechte instellingen kan nog goed gewerkt worden, wanneer de personen maar goed zijn, doch wanneer ook deze te wenschen overlaten, is het soms moeilijk, niets door de vingers te zien. De ener aal De Koek, die beter met dat leger bekend was dan de kommissaris-generaal Du Bus natuurlijk, verstond onder die omstandigheden dan ook het talent van het weten te geven en te nemen. Hij kende zijn volkje, als hij b. v. ergens kwam inspekteerenwerd zulks altijd zóólang van te voren hekend gemaakt, dat alles bij zijne komst er tant soit peu behoorlijk kon uitzien. De gene raal De Koek had eene groote mate van gemoedelijkheid, hij was een braaf man, doch de ijzeren hand om te re- geeren bezat hij voor dien tijd niet. En het kou toen vaak vreemd toegaan in het leger. Aan de noodige ver halen over vreemde zaken, welke gedurende den oor log op Java zijn voorgevallen, ontbreekt het. dan ook niet. Hageman verhaalt b. v. van bladz. 103106 in zijn bovenaangehaald werk, dat een Eurapeesch officier van het garnizoen te Samarang zich voor eene groote som

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 390