385 gelds door een aanzienlijken Javaan had laten overhalen om die stad, vóórdat de generaal "Van Green er was aangekomen, in handen des vijands te spelen. Daar die officier met eenige macht was bekleed, had het verraad kunnen gelukken, ware het niet tijdig door den assistent- resident Caspersz ontdekt geworden. De verrader werd— blijkens de officieele Javasche courantvelbannen „omdat hij eene som gelds had zoek gemaakt," en tijdgenooten hebben hem later in Philadelphia teruggezien. Als de Kommissaris-Greneraal Du Bus zich in het be leid der zuiver militaire aangelegenheden mengde, was hij daartoe, krachtens zijne verantwoordelijkheid van op- perlandvoogd, zeer zeker bevoegd, doch in gewone omstan digheden zou hij dan niet verstandig gehandeld hebben, omdat hij moest begrijpen, zelf geen deskundige zijnde, zich te moeten verlaten op het beleid van den komman- dant van het leger. Er zijn meer opperlandvoogden ge weest, die zoodanig gehandeld hebben. De Koek erkende loyaal de hoogere macht van den onmiddellijken verte genwoordiger des Konings; hij zeide zijne meening, waar deze gevraagd werd, maar op de beslissing wenschte hij geen invloed uit te oefenen. Partikuliere brievenzegt Van der Wyck, zijn de meest oprechte getuigen. Niet geheel juist. In de partiku liere brieven van hooge staatsdienaren wordt nog steeds met diplomatische behendigheid geschreven, doch ze hebben in elk geval, wanneer men de opiniën der personen wil leeren kennen, meer waarde dan de officieele. Den 18e" Vei 1877 schrijft De Koek partikulier aan den minister van koloniën Elout: „In het minste ben ik niet gehecht aan eigen denkbeelden. IJver in het betrachten van het welzijn van s Konings dienst bezit ik immer, maar ik ben ongelukkig, wanneer ik het volle vertrouwen mijner

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 391