397 aan Yan Sevenhoven bekend, waren de bewegingen, door raiddel van geld te weeg gebragt, daar men als grond regel had aangenomen, dat geld veel voor de legitime zaak kon doen; waarom de Luit. Gouverneur (De Ivock) aannam, om, indien 's lands kas het toeliet, rijkelijk geld naar Djokdjakarta te zenden; dit stelsel heeft millioenen gekost (bladz. 175): „Het viel niet in het karakter van den ge neraal Yan Geen, de troepen in geslotene plaatsen te doen verblijven, schoon de gouverneur De Koek hiervan een ijverig voorstander was. Yan Geen was een bemin naar van togten in alle rigtingen, vooral met ruiterij, en gelijk wij reeds vroeger opmerkten, een echte Spanjaard tegenover de opstandelingen, want alles ter neder te sa belen en de dorpen te verbranden, was zijn stelsel. En inderdaad hebben sommige personen, destijds aan de zijde der opstandelingen, mij verzekerd, dat zij gaarne met Van Geen te doen hadden, omdat hij afdoende handelde en korte wetten maakte; zoo ook respecteerden zij den kolonel Cleerens en den majoor Sollewijn en Le Bron de Vexela." (bladz. 234): „Eene andere wijze van oorlogvoeren was zonder bloedvergieten en door den Luit. Gouverneur (De Koek) uitgevonden. Men oorloogde namelijk door middel van geschenken; lijnwaden, geld en opium waren de wapens. Waar de bevolking niet rekkelijk genoeg was, werd zij daarmede overgehaald, en de hoofden ont vingen naarmate van hunnen rang. Een districtshoofd ontving, bij voorbeeld, 100 gulden en wat opiumanderen naar advenant; en daardoor kostte die oorlog zoo vele millioenen. De in onderwerping komende hoofden lieten zich betalen volgens geschatte waarde: hieromtrent kan men bet oordeel nazien van YahuysRapporten, 1° deel."

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 403