403 hoog geroemde Pruisische, die «algemeen" heet, heeft zich, trots den weerzin der natie, met al hare slechte eigenschappen bij de Nederlanders zóó inheemsch weten te makendat ze ons volk thans tot schande strekt. Maar eene Indische Brigade is onbestaanbaar. Bladz. 112. Het optimisme over de vereeniging van het leger in Nederland met dat in Indië. De luitenant-generaal C. P. Schimpf, die van 18631865 kommandant van het Indische leger wasbeaamde het Hollandsche denkbeeld omtrent de mogelijkheid eener nau were vereeniging van het leger in Nederland met dat in Indië. Het opstel namelijk, getiteld: „Denkbeelden omtrent de vereeniging der officierskaders van de Neder- landsche en Oost-Indische legers", voorkomende in den jaargang 1866 van den „Militairen Spectator", is voor het grootste gedeelte een officieel stukwaarvan het origineel berust in het archief der IP afdeeling van het De partement van Oorlog in Ned. Indië. Het werd dooi den generaal Schimpf als legerkommandant aan de Indi sche regeering ingedienddoch maakte bij den toenma- ligen minister van Koloniën Fransen van de Putte of Mijer fiasco. Ik heb evenwel reden te gelooven, dat de ontwerper van dat stuk niet zoozeer de generaal Schimpf zelf, als wel zijn adjudant, de toenmalige ka pitein en door Monitor vaak genoemde P. M. Netscher is. Netscher is een officier van het Nederlandsche leger en evenals de toenmalige kapitein A. W. P. Weitzel met den luitenant-generaal De Stuers, als adjudant van den nieuw benoemden Indischen legerkommandant uit Neder land naar Indië vertrokken. In de betrekking van adju dant bij den kommandant van het leger had men toen ver- gelekeu bij den tegenwoordigen tijd zoo wat niets te doen; en het is mogelijk, dat de generaal Schimpf er

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 409