- 407 matige hoogte, de bewerktuiging of het organisme ver zwakt kropgezwellen en cretinisme bevordert en de sterfte vermeerdert. Om de artsen in Indië tot kennisneming op te wekken, ontleenen wij een verslag over dit boek aan een degelijk Fransch tijdschrift. Het boek moet in den geest van eiken positivistisch- wijsgeerigen lezer de woorden terugroepen, waarmede Aug. Comte de betrekkingen samenvatte, die, in onderzoekingen op het gebied der levensleerde waarneming en de erva ring moeten vereenigen. Ziehierhoe die wijsgeer zich uitdrukte „Dus, wat ook in de levensleer de fundamenteele waar de der meest geschikte wijze van proefneming zijn moge, men moet nooit vergetendat hier gelijk eldersen zelfs veel meer dan eldersde zuivere waarneming steeds op den voorgrond moet worden geplaatst, daar zij reeds da delijk een onontbeerlijk licht werpt op het onderwerp waarvan vervolgens de bijzondere studie, langs den weg der proefneming, uit eenig bepaald gezichtspunt, moet worden volmaakt." Het boek Over den invloed van den luchtdruk is de vrucht van eene der schoonste toepassingen van Comtc's voorschrift. Terwijl de heer Jourdanet in Mexiko de geneeskunst uitoefende, werd hij getroffen door het adynamisch ka rakter, dat de meeste ziekten in deze landstreek aanne men, en door den weinigen tegenstand, dien de er door aangetasten aanbieden. De longontsteking (pneumonie) die er buitengewoon veelvuldig voorkomt en in het begin van den whiter en van de lente als het ware epidemisch is, neemt er lichtelijk den typhus-achtigen tyjphoïde vorm aan. Het bloed, slecht ververscht, blijft er boven matig lang in alle deelen des lichaams; de te yaatrijke weefsels blijven er mede overvuld, en de opstijging van

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 413