408 bloed naar het hoofd is er het gevolg van. Zoo wórdt de lever in hare verrichtingen gestoord, cn de overvulling van de aderen in het middelpunt der werking van do ziel is de bron van te dikwijls betreurde ongelukken. Toch zijn deze zieken niet anemisch (bloedarm) in den gewonen zin van het woorddaar hun bloed een normale hoeveelheid bolletjes bevat. Wat is dan de onbekende oorzaak van die algemeene verzwakking der organismen? De kunstbewerkingen, die de heer Jourdanet gelegen heid had te doen, wezen hem die onbekende oorzaak aan. Hij nam waardat het bloed der slagaderen eene veel minder glanzende kleur had dan in de lager gelegene landen. Dit bloed had dus een ontoereilcend.cn toevoer van zuurstof ontvangen. Moest men niet aan de verdunning van de lucht in Anahuac (natuurlijk gevolg der hoogte boven de zee: tweeduizend driehonderd meters) die on volledige bloed vorming, de eerste oorzaak van de alge meene bloedarmoede der bewoners, toeschrijven? Tal van waarnemingen en proeven bevestigden deze zienswijze en gaven haar een onwraakbaren grondslag. Ha zijn terugkeer in Frankrijk zette de heer Jourdanet zijne denkbeelden uiteen in verscheidene werken en in aanteekeningenaan geleerde lichamen medegedeeld. Deze nieuwe inzichten over den invloed der hooge streken ont moetten eene meestal stelselmatige tegenspraak. Men nam toen nog aan, dat, als de dichtheid der lucht op zeer merkbare wijze afneemt, de versnelling van het uitade men en de grootere hoeveelheid in een zelfde tijdseenheid ingeademde lucht de vermindering van de hoeveelheid zuurstof in eenzelfde ruimteeenheid vergoeden. Boven dien zoo meende menals de zuurstof in het bloed wordt opgelost, is dit wegens zijne chemische verwant schap of affiniteit met de bloedbolstof. En hoe kan de spanning der lucht invloed hebben op een verschijnsel

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 414